Provádíme ošetření těhotných žen

Provádíme ošetření těhotných žen

S péčí o dutinu ústní by se mělo začít skutečně již v prenatálním stadiu. Nastávající maminky by měly být v době těhotenství při návštěvě dentální hygieny poučeny, jak stav jejich dutiny ústní, má velký vliv na porodní váhu novorozenců a v nejhorším případě může docházet i k předčasným porodům a nechtěným potratům. Zánět v dutině ústní matky, ovlivňuje krevní řečiště v celém těle, přítomnost nežádoucích bakterií ubližuje matce i plodu. Zároveň je nutná správná, zdravá, optimálně vyvážená strava v době těhotenství, neboť mléčné zuby se zakládají právě v tomto období. Též kojící matka může ovlivnit příjmem všech důležitých živin správný vývoj zubních struktur svého dítěte.

Během návštěvy se ošetřované těhotné ženy dozví základní informace, jak pečovat o ještě neozubenou dutinu ústní novorozence, kdy správně a v jakém časovém rozmezí mají dané zuby prořezávat, jak a čím čistit či kterými vhodnými pomůckami pečovat o první zoubky dítěte.

V prvním roce věku dítěte, byste měli čistit dásně a zoubky dvakrát denně. Variantou je jemná gáza, vlhká žínka, jednosvazkovým nebo speciálním kartáčkem – tzv. prsťáčkem. Prsťáček je speciální návlek pro čištění prvních zoubků. Je vyroben z velmi měkkého silikonu, bez obsahu PVC. Doporučuje se jej kombinovat se zklidňujícím balzámem pro snadnější a prořezávání zoubků, snižující bolestivost. Jednosvazkovým kartáčkem též dočistíte velmi kvalitně jednotlivé prořezané zoubky od plaku obsahující bakterie.

Mléčné zuby jsou k tvorbě kazu obzvláště náchylné, neboť jejich sklovina je měkčí. Kritickými místy jsou především fisury mezi hrbolky zadních mléčných stoliček.

První mléčný zoubek prořezává přibližně v 6. až 8. měsíci věku dítěte, poté následují další mléčné zuby. Celkem má dítě 20 mléčný zubů. Při dosažení 3. narozenin dítěte, je zpravidla mléčný chrup kompletně prořezán a pod mléčnými zuby se vyvíjejí v kostech obou čelistí zuby stálé.

Každé dítě by mělo začít vnímat čištění zubů jako příjemné, bezbolestné a potřebné. Začněte pozitivním přístupem u Vašeho dítěte tím, že čištění probíhá formou hry. Dovolte svému dítěti vyčistit Vaše zuby, smějte se u toho, tvařte se nadšeně a pozvedněte kartáček jako takový na úroveň oblíbené hračky. Na oplátku Vám pak Vaše dítě umožní vyčistit zuby jemu, bez problematicky a s dobrou náladou.

Zpravidla u nejmenších dětí se snažte pro zjednodušení učit čistit zuby od červeného k bílému při otevřených ústech. Což znamená stírat zoubky směrem od dásně k zubu. V horní čelisti směrem dolů, v dolní čelisti směrem nahoru. Dále pak malými kroužky čistíme žvýkací plošky. Vnitřní stranu zubů, většinou musí dočistit sami rodiče.

Abyste podpořili první pokusy dítěte o samostatné čištění, měli byste mu dát takový kartáček, který bude odpovídat jeho motorickým schopnostem.

Nejvhodnější kartáček má snadno ovladatelnou rukojeť proti sklouznutí, malou hlavu, rovná, měkká a hustá vlákna!

Ještě předtím, než vypadne první mléčný zub, nejčastěji dolní první řezák se ve věku šesti let objeví čtyři stálé nové zuby/ vždy za poslední mléčnou stoličkou na každé straně nahoře a dole/. Rodiče si většinou nevšimnou, tyto zuby jsou však naše stálé šestky, které nám mají vydržet po celý život, bohužel často velmi rychle zkažené, právě neinformovaností rodičů.

Pečujte a informujte se o dentální hygieně mléčných zubů v zájmu zdraví, krásy a úsměvů Vašich dětí.

Objednat se

Vyberte jednu z možností.

  Odesláním potvrzujete, že jste seznámeni se zpracováním osobních údajů.
  Tento formulář je chráněn technologií reCAPTCHA a Google PP & ToS.

   Odesláním potvrzujete, že jste seznámeni se zpracováním osobních údajů.
   Tento formulář je chráněn technologií reCAPTCHA a Google PP & ToS.

   Přijímáme nové pacienty